Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nigeria - Stan wyjątkowy w walce z korupcją

Były minister nigeryjskiego rządu, Nduenso Essien, zaapelował o wprowadzenie stanu wyjątkowego ze względu na skalę korupcji w kraju. Jego zdaniem najwyższy czas podjąć zdecydowane działania w tej kwestii i jest to jedyna skuteczna metoda.

W jego opinii, jest to dla Nigerii wielki wstyd, iż plasuje się ona w ogonie wszelkich rankingów korupcji na świecie. Z tego względu rząd w stołecznej Abudży powinien wreszcie podjąć jakieś zdecydowane kroki, by zmienić ten fakt i ograniczyć skalę patologii. Jednocześnie skrytykował obecne władze za nieprzykładanie odpowiedniej wagi do problemu korupcji oraz za próby zmian w systemie jej zwalczania.

Zdaniem Essiena rządowe plany idą w złym kierunku. Wyraził on sprzeciw wobec pomysłów rozwiązania 2 głównych instytucji zajmujących się korupcją, czyli Independent Corrupt Practices Commission i Economic and Financial Crimes Commission, i przekazania ich kompetencji policji. Formacja ta, przytłoczona nawałem innych zadań, nie będzie w stanie efektywnie zająć się walką jeszcze z tą patologią.

Natomiast wspomniane instytucje dedykowane zwalczaniu korupcji zmuszone są do działania w warunkach nałożonych na nie przez ustawodawcę ograniczeń. Mają one charakter finansowy, a więc niedostateczne fundusze, jak i prawny, gdyż ich kompetencje krępuje szereg restrykcji. Z tego względu korupcja rozrosła się do takich rozmiarów, iż przekroczyła możliwości obu podmiotów.

Essien znalazł na to radykalne rozwiązanie. Uważając, iż z łapownictwem nie można się patyczkować, zaś by je zwyciężyć trzeba działać zdecydowanie i bezwzględnie, zalecił zwalczanie ognia ogniem. Jak sam to określił, w tym celu trzeba posunąć się do "subtelnych działań pozaprawnych", za przykład stawiając Ghanę, Chiny czy Singapur. Realizacją tej wizji miałby właśnie być stan wyjątkowy, którego wprowadzenie zawiesza funkcjonowanie niektórych praw obywatelskich.Źródła:

http://www.vanguardngr.com/2012/05/ex-minister-wants-state-of-emergency-declared-on-corruption/

http://www.nigerianewsdaily.com/nigerianewsgeneral/21030-akwa-ibom-ex-minister-calls-for-state-of-emergency-on-corruption.html

http://www.riversstatenews.com/nigeria-ex-minister-to-fg-dont-transfer-duties-of-efcc-icpc-to-police/

 

 

do góry