Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Były premier Turks i Caicos poszukiwany przez Interpol

Władze Turks i Caicos uzyskały w Interpolu międzynarodowy nakaz aresztowania byłego premiera wysp, Michaela Misicka. Podejrzany o korupcję i nadużywanie stanowiska polityk unikał śledczych, a teraz schronił się za granicą.

W poniedziałek, 19 marca 2012 roku władze tego wyspiarskiego terytorium poinformowały, iż Interpol przychylił się do ich wniosku i wydal nakaz aresztowania Misicka. Jest on poszukiwany, gdyż od kilku miesięcy konsekwentnie unika stawienia się na przesłuchaniu. Jego prawnicy za każdym razem zapewniali, iż ich klient nie unika prawa i zamierza się stawić. Jednakże dzień po wydaniu nakazu ich klient przesłał do prasy oświadczenie, w którym poinformował, że poprosił o azyl w nieznanym kraju.

Specjalny zespół dochodzeniowo-śledczy prowadzi postępowanie w sprawie zorganizowanego procederu w rządzie Turks i Caicos, na którego czele miał stać Misick w latach, kiedy był premierem. Urzędnicy państwowi na najwyższych stanowiskach, w tym członkowie rządu i premier, mieli w zamian za łapówki umożliwiać prywatnym deweloperom zakup państwowej ziemi. W normalnych warunkach sprzedaż korzystnie położonych ze względu na potencjał turystyczny terenów byłaby niemożliwa. Póki co zarzuty usłyszało 13 osób, w tym 4 ministrów.

Misick pełnił funkcję premiera Turks i Caicos w latach 2003-2009. W 2008 roku pojawiły się podejrzenia o korupcji na najwyższych szczeblach władzy, które potwierdziła specjalna komisja śledcza. W wyniku presji premier ze stanowiska ustąpił, natomiast kilka miesięcy później rząd Wielkiej Brytanii, której wyspy są zamorskim terytorium, zawiesił jego władzę ustawodawczą i wykonawczą, a pełnię kompetencji przekazał reprezentującemu ją gubernatorowi w celu uporządkowania sytuacji i wyjaśnienia sprawy.

Nie mogąc doczekać się wizyty Misicka, śledczy postarali się o oficjalny nakaz. Raptem dzień później, gdy o tym poinformowano, były premier przesłał do prasy oświadczenie, w którym oświadczył, że wystąpił o azyl polityczny, nie precyzując jednak w którym państwie. Stwierdził ponadto, iż formułowane pod jego adresem zarzuty to nagonka i zemsta za próbę ogłoszenia niepodległości i niezależności od Londynu. 

Źródła:

http://www.washingtonpost.com/world/the_americas/uk-corruption-probe-obtains-warrant-for-arrest-of-former-turks-and-caicos-premier/2012/03/19/gIQATdxkNS_story.html

http://www.miamiherald.com/2012/03/20/2703470/interpol-issues-arrest-warrant.html

http://www.caribjournal.com/2012/03/19/arrest-warrant-issued-for-former-turks-and-caicos-premier-michael-misick/

http://www.stabroeknews.com/2012/news/breaking-news/03/20/former-turks-and-caicos-premier-seeks-political-asylum-to-avoid-interpol/


 

 

do góry