Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

FIFA zapowiada walkę z ustawianiem meczy

Międzynarodowa Federacja Piłkarska zapowiada szereg środków mających na celu walkę z korupcją w futbolu. Chcąc zapobiegać procederowi ustawiania meczy, FIFA zamierza m.in. poprosić o pomoc Interpol, a także skorzystać z programu ochrony świadków.

W celu zapobiegania powiązanemu z nielegalnymi zakładami procederu ustawiania wyników spotkań sportowych, Federacja zamierza wprowadzić system wczesnego ostrzegania. Dodatkowo chce współpracować z Interpolem, a także krajowymi jednostkami policji. W tym roku FIFA planuje także wysłanie swoich śledczych do Azji, Ameryki, a także na Bliski Wschód.

Jednym ze środków mających wspierać walkę z procederem jest wprowadzenie programu ochrony osób informujących o korupcyjnych praktykach, utworzenie specjalnej linii telefonicznej, adresu mailowego, a także strony internetowej, za pośrednictwem których możliwe będzie dokonanie anonimowego zgłoszenia. Linia telefoniczna i strona internetowa mają oferować pomoc w 180 językach i funkcjonować od 1 lutego do końca tego roku.

FIFA przewiduje ponadto utworzenie specjalnego programu, którym mieliby zostać objęci m.in. piłkarze i trenerzy przyłapani na korupcji.

Pełniący w Federacji funkcję szefa ds. bezpieczeństwa Chris Eaton przyznał, że rok 2012 będzie bardzo znaczący w walce z ustawianiem wyników spotkań sportowych.

Źródła:

http://www.dailytelegraph.com.au/sport/soccer/fifa-launches-anti-corruption-drive/story-e6frey4r-1226241766014

http://www.washingtonpost.com/sports/dcunited/fifa-pledges-to-protect-witnesses-during-2012-fight-against-match-fixing-by-organized-crime/2012/01/10/gIQAXOmsnP_story.html

 

 

 

do góry