Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Czy Biuro Antykorupcyjne weszło w drogę policji

Biuro Antykorupcyjne Malawi zatrzymało 3 funkcjonariuszy policji. Ma to być dalszy ciąg sprawy, która może urosnąć do miana najpoważniejszej w historii kraju. Z drugiej strony pojawiają się głosy, że tym samym Biuro weszło w drogę policji i przekroczyło własne kompetencje.

W dniu 9 grudnia 2011 roku, notabene Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Korupcji, Biuro Antykorupcyjne (Anti-Corruption Bureau, ACB) wydało komunikat informujący o zatrzymaniu 3 oficerów policji Malawi. Zatrzymani to dwaj funkcjonariusze pracujący w finansach tej formacji oraz zastępca komendanta głównego odpowiedzialny za nadzór nad finansami. Postawione zostały im przewidziane przez kodeks karny zarzuty kradzieży na stanowisku publicznym oraz nadużycia stanowiska penalizowanego w ustawie antykorupcyjnej. Cała trójka została zwolniona za poręczeniem majątkowym, zakazem opuszczania stołecznego Lilongwe oraz obowiązkiem regularnego meldowania się w Biurze.

Zatrzymania mają mieć związek ze sprzeniewierzeniem środków budżetowych w Ministerstwie Finansów. Miejscowa prasa łączy obecne działania ACB z aresztowaniem w listopadzie 2 pracowników jednego z departamentów tego resortu w związku z podejrzeniem wyprowadzenia na prywatne rachunki ponad 400 milionów kwacha, czyli około 8,3 milionów złotych. Proceder miał polegać na płaceniu za fikcyjne usługi. Ostateczna suma środków, jakie skarb państwa mógł utracić w wyniku ich zorganizowanej działalności może sięgnąć 5 miliardów kwacha (ponad 100 milionów złotych), co uczyniłoby skandal największym w historii Malawi. W sprzeniewierzenie środków na taką skalę miało być zaangażowanych więcej osób, w związku z czym prawdopodobne są dalsze zatrzymania.

Media donoszą również o potencjalnym drugim dnie afery. Powołując się na źródła w policji podają, iż działania Biura mogły pokrzyżować plany policji. Miała ona bowiem prowadzić śledztwo w tej samej sprawie, a na dodatek zgromadzić materiał dowodowy pozwalający na postawienie dużo poważniejszych zarzutów niż kradzież. W opinii funkcjonariusza znającego kulisy dochodzenia, Biuro pośpieszyło się z zatrzymaniami, a oskarżonym przedstawiło zarzuty mniejszej wagi. Wątpliwości policji wzbudziła również kwestia czy ACB nie przekroczyło własnej jurysdykcji. Proceder miał się bowiem opierać na zmowie, kradzieży środków oraz ich wypraniu, które nie podlegają pod ustawę antykorupcyjną i kompetencje Biura. Zarzuty zaś miały zostać naciągnięte tak, by ACB mogło wkroczyć do akcji.Źródła:

http://www.anti-corruptionbureau.mw/2011/12/09/acb-arrests-police-officers-in-lilongwe/

http://www.mwnation.com/index.php?option=com_content&view=article&id=28337:more-arrests-expected-in-k404-million-scam&catid=1:national-news&Itemid=3

http://www.mwnation.com/index.php/national-news/28430-acb-accused-of-acting-outside-mandate-on-k404-million-scam.html

 

 

do góry