Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Weteran Havelange odchodzi

João Havelange, wieloletni prezydent FIFA i członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) rezygnuje z funkcji pełnionych w międzynarodowym sporcie w związku z korupcyjnymi podejrzeniami.

95-letni weteran światowego sportu, który w latach 1974-98 kierował FIFA, a od 48 lat jest członkiem MKOl, zrezygnował z członkostwa w tej organizacji. Na krok ten zdecydował się raptem na kilka dni przed zaplanowanym przesłuchaniem przed komisję etyki w sprawie korupcji, której miał się dopuścić. Jak już od jakiegoś czasu podają światowe media, Havelange miał przyjmować łapówki od świadczącej na rzecz FIFA usługi marketingowe, firmy International Sport and Leisure (ISL).

Firma dzięki przekupstwu miała zapewnić sobie lukratywne kontrakty od światowej federacji futbolu. Posiadała między innymi prawa do transmisji telewizyjnych z Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej do 2001 roku, kiedy to z hukiem zbankrutowała z 300 milionami dolarów długu na koncie. Zdaniem BBC, pośród osób zamieszanych w proceder miał być właśnie Havelange oraz jego były zięć, a obecny prezydent brazylijskiego związku piłki nożnej, Ricardo Teixeira.

W związku ze złożeniem rezygnacji, postępowanie przed komisją etyki najprawdopodobniej zostanie umorzone. Prasa spekulowała, że gdyby nie jego decyzja o odejściu, w wyniku postępowania zostałby zawieszony.Źródła:

http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/olympics/16025714.stm

http://www.guardian.co.uk/football/2011/dec/04/joao-havelange-resigns-international-olympic-committee

http://www.telegraph.co.uk/sport/olympics/8934668/Former-Fifa-president-Joao-Havelange-resigns-from-the-International-Olympic-Committee.html

 

 

do góry