Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Szykują się antykorupcyjne zmiany w FIFA?

Na piątkowej konferencji prasowej prezydent FIFA, Sepp Blatter zaprezentował długo oczekiwany plan zmian w podległej mu organizacji, mających podnieść stopień jej przejrzystości i zabezpieczyć ją przed korupcją.

Propozycje, które mają stanowić realizację polityki zera tolerancji dla nieprawidłowości w piłce nożnej i wokół niej, obejmują szereg reform instytucjonalnych. Przede wszystkim ogłoszono powołanie od grudnia 2011 roku tzw. komitetu dobrego zarządzania, który ma m.in. nadzorować wdrażane w FIFA zmiany. W jego skład wejdą nie tylko przedstawiciele federacji i krajowych związków piłki nożnej, ale również delegaci zrzeszeń zawodników, sędziów, klubów czy kobiecego futbolu.

Prezydent ogłosił ponadto, iż do obecnie funkcjonującego komitetu pracującego nad zmianami w futbolu, mającymi go uatrakcyjnić, dodane zostaną 3 kolejne, które skupić mają się na kwestiach etyki i przejrzystości funkcjonowania. Jeden ma przygotować propozycje rewizji statutu organizacji, kolejny zrewidować komisję etyki, zaś trzeci ma zająć się zmianami w sposobie funkcjonowania Federacji. Przyjęto również tzw. mapę drogową, która określa kolejne etapy realizacji reform aż do spodziewanego ich pełnego wdrożenia na kongresie FIFA w czerwcu 2013 roku.

Zaprezentowane plany zmian dostały akceptację Komitetu Wykonawczego FIFA, dzięki czemu będą mogły zostać wcielone w życie. Z ich pomysłem wyszedł sam Blatter na kongresie FIFA w czerwcu 2011 roku, który wybrał go na głowę organizacji na kolejną kadencję. Obecne działania są próbą naprawy wizerunku, który doznał uszczerbku w wyniku skandalu wokół czerwcowych wyborów. Kontrkandydat Blattera, Katarczyk Mohamed bin Hammam został oskarżony o kupowanie głosów elektorów.


Źródła:

http://www.fifa.com/aboutfifa/organisation/bodies/news/newsid=1530616/index.html

http://www.guardian.co.uk/football/feedarticle/9907362

http://www.fifa.com/aboutfifa/video/video=1530639/index.html

 

 

do góry