Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Zamrożenie aktywów byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza przez Radę Unii Europejskiej niezgodne z prawem

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł 11 lipca w Klujowie, że Rada Unii Europejskiej działała niewłaściwie, przedłużając zamrożenie aktywów byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, jego syna i kilku członków administracji Janukowycza.

  • Zamrożenie aktywów byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza przez Radę Unii Europejskiej niezgodne z prawem

W 2014 r. Janukowycz i inni zostali oskarżeni na Ukrainie o niewłaściwe wydatkowanie i defraudację funduszy rządowych. W odpowiedzi Rada Unii Europejskiej zamroziła aktywa oskarżonych jako środek sankcji wspierający prawa człowieka i praworządność na Ukrainie.

Od tego czasu Rada Unii Europejskiej co roku przedłużała zamrożenie aktywów twierdząc, iż jako na właścicielach aktywów ciążyły zarzuty związane z tymi funduszami, zamrożenie aktywów było konieczne dla przeprowadzenia procesów sądowych na Ukrainie.

Andrij Klyuyev, były najwyższy urzędnik administracji Janukowycza, wniósł pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zaskarżając decyzje Rady Unii Europejskiej. Janukowycz, jego syn i inni członkowie administracji również byli powodami w tej sprawie.

Pozew powodów opierał się na fakcie, że Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o zamrożeniu aktywów na podstawie listów od strony trzeciej (ukraińskich organów prawnych), jednocześnie nie sprawdzając, czy ukraińskie organy prawne przestrzegały gwarantowanych przez przepisy Unii Europejskiej praw przysługujących powodom.

Rada Unii Europejskiej odrzuciła pozew argumentując, że prawo Unii nie wymaga od Rady zbadania ochrony praw tak głęboko, jak twierdzili powodowie, a akta sądowe z procesów ukraińskich wykazały, że akty oskarżenia były skonstruowane tak, aby chronić prawa powodów.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnął sprawę na korzyść powodów uzasadniając swoją decyzję tym, iż Rada Unii Europejskiej nie dołożyła należytej staranności przy sprawdzaniu, czy ukraińskie organy prawne chroniły gwarantowane przez przepisy Unii Europejskiej prawa powodów.

 

Źródło: https://fcpablog.com

do góry