Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Wspólna akcja CBA i CBŚP. Uderzenie w „mafię VAT-owską”

Kolejna wspólna akcja białostockiego CBA i olsztyńskiego CBŚP. 4 osoby zatrzymane w śledztwie dotyczącym wyłudzenia lub też próby wyłudzenia ponad 150 mln zł.

  • Wspólna akcja CBA i CBŚP. Uderzenie w „mafię VAT-owską”
    Wspólna akcja CBA i CBŚP. Uderzenie w „mafię VAT-owską”

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Białegostoku, wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji, zatrzymali 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa wyłudziła lub też próbowała wyłudzić z budżetu państwa nienależne zwroty podatku VAT, idące w setki milionów złotych. Akcja miała charakter ogólnopolski – funkcjonariusze działali na terenie województwa śląskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego oraz opolskiego.

Agenci CBA oraz funkcjonariusze CBŚP przeszukali m.in. miejsca zamieszkania podejrzanych, zabezpieczając nośniki danych i dokumentację księgową podmiotów wykorzystywanych w przestępczej działalności.

Zatrzymani zostaną przewiezieni do siedziby Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie usłyszą zarzuty.

Wskazane czynności mają związek z prowadzonym wspólnie przez Delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku i Zarząd w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji śledztwem nadzorowanym przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Postępowanie dotyczy działającej od stycznia 2015 r. do grudnia 2016 r. na terenie Polski, Niemiec i Estonii, zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw, w tym przestępstw skarbowych, związanych z narażeniem na uszczuplenie i wyłudzeniem podatku VAT.

Wspólne działania śledczych pozwoliły dotychczas przedstawić 21 osobom zarzuty dotyczące wyłudzenia lub też próby wyłudzenia ponad 150 mln zł, zaś wartość stwierdzonych fikcyjnych faktur wynosi ponad 750 mln zł. Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

To nie pierwsza wspólna akcja funkcjonariuszy Delegatury CBA w Białymstoku oraz Zarządu w Olsztynie CBŚP wymierzona w działania godzące w interesy ekonomiczne Skarbu Państwa. W ramach tego samego śledztwa w październiku 2018 r. funkcjonariusze CBA i CBŚP zatrzymali w Warszawie i okolicznych miejscowościach 4 osoby – członków ustalonej grupy przestępczej, którym następnie przedstawiono zarzuty m.in. udziału w grupie przestępczej oraz fałszowania dokumentów.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 17.06.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry