Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Kolejne uderzenie w „mafię lekową” – 5 osób zatrzymanych

Pięć osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej zatrzymali agenci CBA. Sprawa dotyczy nielegalnego handlu lekami. Leki o wartości 16 mln zł wyeksportowane z Polski.

  • Kolejne uderzenie w „mafię lekową” – 5 osób zatrzymanych
    Kolejne uderzenie w „mafię lekową” – 5 osób zatrzymanych

Funkcjonariusze białostockiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na terenie województw: podlaskiego, małopolskiego, pomorskiego i łódzkiego 5 osób związanych z podmiotami prowadzącymi ogólnodostępne apteki. 

Wszystko wskazuje na to, że zatrzymane przez CBA osoby współpracowały z rozbitą grupą przestępczą w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków. Z powiązanych z nimi aptek, na rzecz wskazanej grupy przestępczej, zbywane były w niemal hurtowych ilościach produkty lecznicze. Jak ustalono w toku śledztwa, w dalszym etapie trafiały one do hurtowni leków, aby końcowo zostać wyeksportowane z Polski.

Zatrzymani zbyli w ten sposób, w latach 2017–2018, z 38 aptek leki o łącznej wartości ponad 16 mln złotych.

Po zakończeniu czynności zatrzymani zostaną przewiezieni do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie usłyszą zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 

To kolejna odsłona śledztwa prowadzonego przez Delegaturę CBA w Białymstoku, dotyczącego procederu wywozu za granicę leków trudnodostępnych. Postępowanie to miało swój początek w maju 2018 r., gdy do sprawy zatrzymano 7 osób. W tej samej sprawie w marcu 2019 r. zostały zatrzymane 4 osoby związane z hurtowniami leków kooperującymi z rozbitą grupą przestępczą.

W ramach przestępczego procederu z polskich aptek skupowano na eksport leki będące w wykazie Ministerstwa Zdrowia, jako zagrożone brakiem dostępności na terenie Polski. Były to m.in. leki przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe, przeciwpsychotyczne oraz przeciwzapalne. 

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 16.04.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry