Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Największy skandal korupcyjny w Algierii

Kiedy w styczniu 2007 r. w Algierii rozpoczynał się proces w związku z największym w historii tego kraju skandalem korupcyjnym, na ławie oskarżonych zasiadły 104 osoby, w tym ministrowie i wielu wysoko postawionych urzędników rządowych.

  • Największy skandal korupcyjny w Algierii
    Największy skandal korupcyjny w Algierii

Był to efekt trzyletniego śledztwa przeciwko algierskiemu magnatowi Abdelmoumènowi Rafikowi Khalifie.

22 marca 2007 r. przebywającego w Londynie Khalifę, któremu zarzucono defraudacje i pranie pieniędzy, zaocznie skazano na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

W roku 1991 Khalifa posiadał równowartość około 1500 euro. Korzystając z liberalizacji niektórych sektorów kontrolowanej przez państwo gospodarki, zajął się produkcją 15 ogólnodostępnych leków. W 1998 r., kiedy zarobił już 6 mln euro, rozpoczął budowę imperium, które w ciągu 3 lat zaczęło przynosić zyski rzędu 200 mln euro rocznie. Rafik Khalifa rozbudowywał rodzimy biznes na obszarze Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Zaczął także pokazywać się w towarzystwie znanych osób, m.in. Stinga, Bono czy Gérarda Depardieu.

Według Waëla Hasnaouiego, członka niegdysiejszej śmietanki skupionej wokół Khalifa, powodzenie, sława i fortuna Khalify dawały ludziom nadzieję na dostatnie życie. Ale jego sukces był zbyt piękny, aby mógł być prawdziwy, a upadek – do przewidzenia.

Pierwsze ostrzeżenia wobec największego prywatnego banku w Algierii – El Khalifa Bank, pojawiły się, gdy zaproponował klientom oprocentowanie sięgające 17 procent. Kiedy sytuacji przyjrzeli się prokuratorzy, okazało się, że z kont banku zniknęły, za sprawą jego właściciela, setki milionów dolarów.

Wywiad francuski podał, że roczna strata potentata sięgała 500 mln euro, co z kolei dawało pole do przypuszczeń, że majątek Khalifa był wykorzystywany do prania pieniędzy przez skorumpowanych urzędników z popieranego przez armię rządu Algierii. Imperium Khalify, w skład którego wchodziły banki, linie lotnicze, firma wypożyczająca luksusowe samochody, fabryki leków oraz telewizja satelitarna, runęło w kwietniu 2003 r.

Źródła: time.com; algeria.com

 

Opublikowano w dniu 22.03.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry