Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Kolejny wątek śledztwa wyłudzeń z ARiMR. Zatrzymania. To już łącznie 10 osób. Straty Skarbu Państwa opiewają na blisko 5,5 mln złotych

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Poznaniu zatrzymali kolejne 7 osób w śledztwie dotyczącym wyłudzenia środków unijnych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kwota wręczonych korzyści to co najmniej 73 tys. złotych.

  • Kolejny wątek śledztwa wyłudzeń z ARiMR
    Kolejny wątek śledztwa wyłudzeń z ARiMR

Zatrzymane osoby wręczyły korzyści majątkowe w kwocie co najmniej 73 tys. zł oraz obiecały udzielić korzyści majątkowych dwóm pracownikom Biura Wsparcia Inwestycyjnego Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu. Pracownicy Agencji, w zamian za otrzymane łapówki, obiecali pomoc w uzyskaniu wsparcia finansowego na działania inwestycyjne „Modernizacja gospodarstw rolnych” oraz „Premie do młodych rolników” objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich, na lata 2007–2013 oraz 2014–2020.

W sprawie zebrano obszerny materiał dowodowy. Ustalenia CBA wskazują, że mogło dojść do szeregu przestępstw przeciwko działalności instytucji państwowych, a także do nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Już wcześniej CBA zatrzymało dwóch pracowników ARiMR oraz właściciela prywatnego ośrodka doradztwa rolniczego. W zamian za łapówki doprowadzili do uzyskania przez rolników pomocy finansowej. W toku śledztwa ustalono, że pracownicy agencji rolnej angażowali się w opracowanie i skompletowanie wymaganej dokumentacji składanej przez rolników, oraz czuwali nad pozytywnym rozpatrzeniem wniosków. Z kolei doradca rolniczy „załatwiał” wnioskodawcom zaświadczenia o odbyciu szkolenia, celem zwiększenia szans otrzymania dofinansowania.

Wydział Komunikacji Społecznej, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 6.11.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry