Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Grupa Yuan Hua

W 2001 r. władze Chin prowadziły ponad 19 tysięcy spraw związanych z przemytem towarów o szacunkowej wartości 570 mln dolarów. Niemal we wszystkie uwikłani byli lokalni urzędnicy, którzy albo korzystali z zysków uzyskanych z tych przestępstw, albo przyjmowali łapówki w zamian za przymykanie oczu na działalność gangów.

  • Grupa Yuan Hua
    Grupa Yuan Hua

Grupa Yuan Hua, pochodząca z portowego miasta Xiamen w prowincji Fujian, miała udział w największym skandalu półwiecza. Dokumenty sądowe wskazywały, że przemyciła ona dobra na sumę 6 mld dolarów, narażając Skarb Państwa na straty rzędu 3,6 mld dolarów.

8 listopada 2001 r. w związku z tym skandalem 14 osób zostało skazanych na karę śmierci.

„Mózgiem” operacji miał być chiński biznesmen Lai Changxinga, działający w porozumieniu z lokalnymi burmistrzami, celnikami oraz policją. Dzięki nim na terytorium kraju przemycano luksusowe samochody i ropę. Lai uniknął śmierci, uciekając do Kanady.

Grupę Yuan Hua stworzył w 1994 r. Operowała ona w specjalnej strefie ekonomicznej Xiamen, w której nastąpił ogromny wzrost inwestycji. Yuan Hua zaczęła agresywnie działać na tamtejszym rynku nieruchomości, posiadała nawet 88-piętrowy drapacz chmur Yuanhua Tower.

Z uwagi na fakt, iż w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku, w celu ochrony rodzimych producentów, Chiny nałożyły bardzo wysokie cło na importowane towary, wiele przedsiębiorstw, w celu uniknięcia podatków, korumpowało urzędników, co pomagało przewieźć towar przez granicę.

W ciągu kilku lat działalności, firma uznana została za największy skandal korupcyjny nowożytnych Chin.

Źródła: ustraderep.gov; en.wikipedia.org

 

Opublikowano w dniu 8.11.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry