Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Koniec kłopotów premiera

Mian Muhammad Nawaz Sharif, znany pod skróconym nazwiskiem Nawaz Sharif, został w 2000 r. oskarżony o korupcję, za pominięcie w swoim oświadczeniu wartego milion dolarów helikopter i niezapłacenie podatków z tytułu jego posiadania. Sąd skazał Sharifa na 14 lat więzienia i grzywnę w wysokości 20 milionów rupii (380 tysięcy dolarów), zakazując mu jednocześnie ubiegania się o stanowisko publiczne przez okres 21 lat.

  • Koniec kłopotów premiera
    Koniec kłopotów premiera

Partia Sharifa uznała to za kontynuację działań, których motywy były polityczne – w październiku 1999 r. Sharif został odsunięty od władzy i umieszczono go w areszcie domowym.

Dalej wypadki potoczyły się błyskawicznie. 10 listopada gotowy był już akt oskarżenia, w którym zarzuty rozciągały się od zdrady i spisku, po morderstwo. Byłemu premierowi pakistańskiego rządu zarzucono, iż w roku 2000 próbował nie dopuścić do powrotu do kraju samolotu prezydenta, generała Perveza Muszarafa. Jednocześnie władze oskarżyły go, iż podczas sprawowania funkcji premiera zamieszany był w skandale korupcyjne.

Tydzień później Sharif został aresztowany i przewieziono go do Karaczi, gdzie ruszył jego proces. Oskarżenie dotyczyło m.in. porwania, usiłowania zabójstwa i terroryzmu.

W kwietniu 2000 r. były premier został skazany na podwójne dożywocie i pozbawiony majątku. W maju wysunięto wobec niego kolejne zarzuty korupcyjne.

Po ułaskawieniu, będącym wynikiem zarówno kompromisu z rządem, jak i mediacji, której stroną były władze Arabii Saudyjskiej, Sharif udał się wraz z rodziną na wygnanie.

7 września 2007 r. rząd Pakistanu wznowił postępowanie wobec byłego premiera w sprawie o korupcję. Dodatkowo sąd nakazał aresztowanie jego brata w związku z morderstwem.

W lipcu 2009 r. Sąd Najwyższy Pakistanu uniewinnił Sharifa od zarzutów porwania, dając mu zielone światło w ubieganiu się o urząd publiczny i orzekł, że może on wystartować w wyborach parlamentarnych w roku 2013.

Źródła: indianexpress.com; ibnlive.in.com

 

Opublikowano w dniu 7.09.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry