Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

74. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia br. przypada 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00 – tzw. godzinie W.

  • Źródło: ipn.gov.pl
    Źródło: ipn.gov.pl

Celem powstańców było wyzwolenie Warszawy spod niemieckiej okupacji. Planowane na kilka dni Powstanie, upadło po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tysięcy do 18 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej i od 150 tysięcy do 180 tysięcy ludności cywilnej. Mimo klęski militarnej, Powstanie miało wielkie znaczenie pod względem politycznym, stanowiąc wyraz dążenia do odzyskania niepodległości.

Zarówno w Warszawie, jak i w całym kraju zaplanowano uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania. W stolicy oficjalne obchody rozpoczęły się w niedzielę 29 lipca w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego.

W 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej kontynuuje rozpoczętą w roku ubiegłym akcję pn. „Pokaż, że pamiętasz!”. Jej celem jest zachowanie pamięci o uczestnikach Powstania i jego świadkach. Instytut zachęca do odnajdowania grobów – przede wszystkim tych zaniedbanych i pozostawionych bez pamięci – i zaopiekowania się nimi. Inicjatywa ma przyczynić się do stworzenia rejestru grobów powstańców warszawskich.

Co roku, 1 sierpnia o godzinie 17:00 – w godzinie "W”, uruchamiane są syreny alarmowe i Warszawa zatrzymuje się w miejscu. Również inne polskie miasta w ten sposób upamiętniają moment narodowego zrywu z roku 1944.

Więcej informacji na temat uroczystości upamiętniających 74. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego dostępnych jest na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Redakcja Serwisu antykorupcja.gov.pl włącza się niniejszym w obchody tego doniosłego wydarzenia.

Źródła: ipn.gov.pl, pamiec.pl

 

Opublikowano w dniu 1.08.2018 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry