Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Miliony za koncesje i załatwienie rządowych kontraktów przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego – kolejny zatrzymany

  • Miliony za koncesje i załatwienie rządowych kontraktów przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego
    Miliony za koncesje i załatwienie rządowych kontraktów przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego

Delegatura CBA w Łodzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące powoływania się na wpływy (płatnej protekcji) wśród parlamentarzystów, osób pełniących funkcje publiczne w urzędach centralnych – ministerstwach, Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska oraz samorządach. Za 6 mln zł łapówki, która miała być wręczona decydentom, mającym lobbować parlamentarzystom oraz urzędnikom zatrzymani oferowali koncesje, zezwolenia na eksploatację czy odrolnienie 50 ha terenu leżącego pomiędzy Kielcami a Radomiem oraz przede wszystkim intratne rządowe kontrakty na odbiór kruszywa z górniczej odkrywki z przeznaczeniem na budowę m.in. Centralnego Portu Komunikacyjnego i autostrad.

Agenci CBA z Łodzi zatrzymali kolejną osobę z grupy zaangażowaną w płatną protekcję. Ustalenia CBA wskazują, że cały proceder miał uwiarygadniać swoją osobą znany biznesmen.

Tego rodzaju działalność była odpowiednio „opakowana”, uprawdopodobniana m.in. spotkaniami, które odbywały się w instytucjach i biurach parlamentarzystów bez ich udziału. Do popełnienia przestępstwa płatnej protekcji nie jest konieczne faktyczne posiadanie wpływów – wystarczy, że podejrzani na takie wpływy się powołują lub utwierdzają inne osoby o ich istnieniu. Ustalenia śledztwa wskazują, iż nie były to wpływy rzeczywiste.

Agenci przeszukali zajmowane przez biznesmena pomieszczenia mieszkalne w zabytkowym pałacu pod Warszawą. Zatrzymany usłyszał zarzuty w prokuraturze.

Już wcześniej agenci Delegatury CBA w Łodzi zatrzymali 5 osób – biznesmena z Krakowa, właściciela gruntów pochodzącego z Szydłowca, dwóch biznesmenów z Łodzi oraz jednego obcokrajowca. Do zatrzymania doszło na spotkaniu biznesowym, w jednej z restauracji w podłódzkim Rzgowie, gdy omawiano szczegóły aktu notarialnego, stanowiącego podstawowy element całej ustawionej gry. Jak wskazują ustalenia CBA, inwestor miał nabyć za zawyżoną cenę 32 mln zł teren kamieniołomu i przyległy duży obszar o charakterze rekreacyjnym, a zatrzymani gwarantowali szybki zwrot inwestycji. Oprócz pieniędzy z wydobycia i sprzedaży państwowym kontraktorom surowców budowlanych, zyski miał przynosić wybudowany od podstaw ośrodek SPA, termy oraz rehabilitacja. Dla planowanej inwestycji dodatkowo miała zostać pozyskana dotacja w kwocie od 100 do 300 mln zł. W zamian za umożliwienie udziału w tak zyskownej inwestycji, za załatwienie spraw urzędowych i pozwoleń, m.in. na geotermię, nielegalni pośrednicy żądali korzyści majątkowych i osobistych, w tym udziałów w spółce z kapitałem własnym w wysokości kilkudziesięciu mln zł obsługującej nowo powstałe SPA, a także stanowisk menadżerskich.

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 12.07.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry