Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Niskie podatki za łapówki

10 lipca 2008 r. republikański członek senatu Alaski, John Cowdery, został oskarżony o zmowę z dyrektorami VECO Corporation i próbę przekupienia innego senatora w walce o regulacje podatkowe, które stawiały w uprzywilejowanej pozycji producentów ropy z North Slope.

  • Niskie podatki za łapówki
    Niskie podatki za łapówki

Według 16-stronicowego aktu oskarżenia, w 2006 r. Cowdery wraz z innymi legislatorami chciał przekazać 25 tysięcy dolarów senatorowi, nazywając to darowizną na kampanię.

W roku 2006 w Senacie Alaski miała bowiem miejsce debata na temat opodatkowania przedsiębiorstw wydobywczych, co podniosłoby dochody stanu. Firma Veco lobbowała za 20 procentowym podatkiem (Petroleum Profits Tax – PPT), podczas gdy legislatorzy optowali za wyższymi podatkami.

Cowdery i senator Don Olson byli wśród sześciu legislatorów, których biura zostały w sierpniu 2006 r. przeszukane przez agentów federalnych, dając początek skandalowi korupcyjnemu, który wstrząsnął establishmentem na Alasce. Dyrektorzy Veco – Bill Allen i Rick Smith, przyznali się do przekupienia legislatorów w celu poparcia korzystnej dla nich stawki podatku na ropę, przyznając, że senator Cowdery uczestniczył w tym planie.

Prokuratorzy dysponowali mocnymi dowodami w postaci nagrań rozmów telefonicznych.

W jednej z nich Smith powiedział Cowdery’emu: „Zdobędziemy tu trochę głosów”.

Ten z kolei zaproponował: „Może kupimy trochę benzyny(…) No wiesz, on (Olson – przyp. red.) ma samoloty”.

Smith: „ Yeah, yeah”.

Cowdery: „To będzie bardzo proste i czyste”.

Smith w rozmowie dodał, że jego firma nie będzie miała problemów z czekami, jeśli tylko PPT przejdzie, podobnie jak projekt linii rurociągu, dodając: „Okay. Czyli, no wiesz, wychodzi na to, że… to koniec naszych problemów*”.

W innej rozmowie Cowdery powiedział Allenowi, że przekazał już Olsonowi, iż rozważają darowiznę, ale będzie musiał głosować za podatkiem i nitką gazociągu. Dla Olsona nie stanowiło to problemu.

Gubernator Alaski, Sarah Palin, wezwała Cowdery’ego – najstarszego członka Senatu Alaski i przewodniczącego potężnego Komitetu ds. Zasad (Rules Committee) – do rezygnacji.

Kiedy przyjrzano się bliżej działalności Veco Corp. okazało się, że firm „wspierała” również innych polityków. 3 września 2008 r. „International Herald Tribune” podała, że podczas kampanii na zastępcę gubernatora stanu, Palin otrzymała od Veco 4,5 tysiąca dolarów, czyli 10 procent rocznego funduszu na ten cel.

*W rozmowie użyto sformułowania „come to Jesus time”, co oznacza „ostateczne podjęcie decyzji rozwiązującej problem”.

Źródła: en.wikipedia.org; usdoj.gov; adn.com; tpmmuckraker.talkingpointsmemo.com

 

Opublikowano w dniu 10.07.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry