Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Antykorupcyjne orędzie Thieu

4 lipca 1968 r. prezydent Wietnamu Południowego, Nguyen Van Thieu, wygłosił przemówienie podczas ceremonii inaugurującej powstanie nowego prorządowego ugrupowania politycznego – People's Alliance for Social Revolution.

  • Antykorupcyjne orędzie Thieu
    Antykorupcyjne orędzie Thieu

Zgodnie z manifestem ugrupowania, było ono zdeterminowane do wyplenienia korupcji, zlikwidowania nierówności społecznych i rozprawienia się z komunistyczną partyzantką, która hamowała postęp.

Niestety ani prezydentowi Thieu, ani nowemu ugrupowaniu nie udało się zbyt wiele zrobić w walce z korupcją w tym kraju.

Nguyen Van Thieu został prezydentem Wietnamu Południowego w 1965 r. Uzyskał wówczas wsparcie Stanów Zjednoczonych. Urząd pełnił do roku 1975, tj. do czasu wycofania się wojsk amerykańskich i upadku prezydenta Nixona na fali afery Watergate. Kongres Stanów Zjednoczonych zredukował wówczas środki, które płynęły tytułem wsparcia Wietnamu Południowego. W takich okolicznościach tamtejsza armia nie była w stanie pokonać sił północy, wspieranych przez ZSRR.

Po rezygnacji prezydenta Nixona, amerykański kongres nie chciał dłużej pomagać Thieu, który oskarżył Amerykę o pozostawianie jego rządu na pastwę losu i uciekł na Tajwan, jeszcze przed upadkiem Sajgonu. Później osiedlił się w Stanach Zjednoczonych.

Wietnam Południowy został wkrótce wcielony do Demokratycznej Republiki Wietnamu.

Źródła: Vietnam War almanac, James H Willbanks, New York NY: Facts On File, 2009; http://www.polska-azja.pl

 

Opublikowano w dniu 4.07.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry