Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Przedsiębiorcza fryzjerka, hotelarka, urzędnicy z inowrocławskiego ratusza i fikcyjne faktury

Fryzjerka miała organizować imprezy kulturalne i społeczne, a hotel dostarczać catering. Wszystko tylko na fakturach. Nowi podejrzani w Inowrocławiu.

  • Przedsiębiorcza fryzjerka, hotelarka, urzędnicy z inowrocławskiego ratusza i fikcyjne faktury
    Przedsiębiorcza fryzjerka, hotelarka, urzędnicy z inowrocławskiego ratusza i fikcyjne faktury

Wydział Zamiejscowy CBA w Bydgoszczy prowadzi śledztwo dotyczące wyłudzania, na podstawie fikcyjnych faktur, pieniędzy z Urzędu Miasta Inowrocław. W proceder, trwający w latach 2015-2017, zaangażowani byli pracownicy Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej urzędu oraz prywatni przedsiębiorcy. Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe. Postępowanie zostało wszczęte w związku z zawiadomieniem CBA.

Jak wskazują ustalenia bydgoskich agentów CBA, w celu wyłudzenia posługiwano się fałszywymi fakturami. Poświadczające nieprawdę faktury opisywano jako prawdziwe, potwierdzając wykonanie prac, celem wypłaty pieniędzy lub celem przedłożenia w kasie urzędu, aby rozliczyć wcześniej pobraną zaliczkę gotówkową.

Ustalono także, że w proceder było zaangażowanych kilku przedsiębiorców z terenu Inowrocławia i okolic, którzy na prośbę urzędników wystawiali poświadczające nieprawdę faktury. Pieniędzmi przedsiębiorcy dzielili się z urzędnikami. Pojedyncze faktury opiewały na kwoty do kilkunastu tysięcy złotych. Kwota wyłudzenia, wstępnie szacowana na 50 tys. zł, w miarę postępów śledztwa CBA rośnie – dziś przekracza już sumę 150 tys. zł.

W maju br. do prokuratury stawiła się kobieta z okolic Janikowa, prowadząca działalność hotelarsko-gastronomiczną. Hotelarce ogłoszono 7 zarzutów dot. popełnienia wspólnie i w porozumieniu z pracownikami Urzędu Miasta Inowrocławia przestępstw oszustwa na szkodę Urzędu Miasta Inowrocławia. Zaprzyjaźnione z kobietą urzędniczki potwierdzały na fakturach fakt wykonania usług – najczęściej nigdy niezamawianego i niedostarczonego cateringu, przypisywanego fałszywie do wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych organizowanych np. przez Bibliotekę Miejską lub Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu.

Fryzjerka z Inowrocławia, w śledztwie prowadzonym przez bydgoskie CBA, usłyszała 19 analogicznych zarzutów – przestępstw oszustwa oraz poświadczania nieprawdy w fakturach wystawionych na rzecz Urzędu Miasta Inowrocławia i Kujawskiego Centrum Kultury w Inowrocławiu. Wg urzędników opisujących faktury, kobieta miała się zajmować roznoszeniem gazetki miejskiej i ulotek reklamowych, organizacją imprez kulturalnych i społecznych na terenie Inowrocławia, a nawet dostarczać zestawy świąteczne. Za to wszystko urząd zapłacił ok. 50 tys. złotych. Zaprzyjaźnione z przedsiębiorczą fryzjerką urzędniczki potwierdzały wykonanie usług na fakturach.

W kwietniu i marcu br. 57 zarzutów usłyszało 5 osób – troje urzędników z inowrocławskiego ratusza i dwoje przedsiębiorców. Zarzuty dotyczyły między innymi działania wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami i dokonywania oszustw na szkodę Urzędu Miasta Inowrocławia, podżegania do wystawienia poświadczających nieprawdę faktur i wystawiania takich faktur przez przedsiębiorców.

Śledztwo jest w toku, nie wykluczono wydłużenia listy zarzutów. Kolejne osoby mogą uzyskać status podejrzanego.

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 10.05.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry