Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Miliony zł dotacji z ARiMR za łapówki

  • Miliony zł dotacji z ARiMR za łapówki
    Miliony zł dotacji z ARiMR za łapówki

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Poznaniu zatrzymali kolejne dwie osoby, które wręczyły łapówki pracownikom Biura Wsparcia Inwestycyjnego Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu. Za 10 tys. zł mieli zyskać nielegalną pomoc w zdobyciu dotacji finansowych na działania inwestycyjne, które objęte były programem Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013 i 2014-2020. Granty były przydzielane w ramach projektów „Modernizacja gospodarstw rolnych” i „Premia dla młodych rolników”. Funkcjonariusze CBA z Poznania przeszukali mieszkania zatrzymanych osób. Tam zabezpieczono dokumentację i nośniki danych. Zatrzymani usłyszą zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu.

W lutym 2018 r., w tej sprawie agenci z poznańskiej delegatury CBA zatrzymali byłego naczelnika i byłego głównego specjalistę z wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. W ich ręce wpadł także właściciel prywatnego ośrodka doradztwa rolniczego.

Ujawniono cały proceder działań na szkodę Skarbu Państwa. Urzędnicy za korzyści majątkowe mieli czuwać nad pozytywnym rozpatrzeniem wniosków – czynnie angażowali się w opracowywanie i kompletowanie dokumentacji, a nawet korygowali błędy, podmieniając dokumenty. Z kolei doradca rolniczy „załatwiał” wnioskodawcom zaświadczenia o odbyciu niezbędnych szkoleń. Ustalono, że łączna kwota uzyskanych w ten sposób dotacji sięga 5,4 mln zł. Zatrzymani przez CBA trzej mężczyźni usłyszeli wtedy zarzuty korupcyjne, a sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje rolników, którzy na skutek składanych im propozycji korupcyjnych dali się uwikłać w ten proceder i którzy wręczyli korzyść majątkową – istnieje możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikająca z art. 229 par. 6 kk.

Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ścigania – w tym przypadku Delegatury CBA w Poznaniu lub Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Przy czym sprawca musi powiadomić organ o zaistniałym fakcie zanim ten organ się o nim dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 8.05.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry