Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Wygrali milionowe przetargi informatyczne dzięki oszustwom

Sprzedali 3256 zestawów komputerowych za 9,5 miliona złotych instytucjom publicznym na terenie całego kraju – wszystkie z nielegalnym oprogramowaniem. Teraz zostali zatrzymani przez agentów CBA z Białegostoku, m.in. za oszustwa w celu wyłudzenia zamówień publicznych.

  • Wygrali milionowe przetargi informatyczne dzięki oszustwom
    Wygrali milionowe przetargi informatyczne dzięki oszustwom

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali trzech biznesmenów zajmujących się sprzedażą sprzętu i oprogramowania komputerowego. Wprowadzali oni w błąd zamawiające sprzęt instytucje i samorządy, co do legalności oprogramowania, zaniżali ceny i dzięki temu wygrywali przetargi. W toku prowadzonego śledztwa ustalono, iż zatrzymani uzyskali w ten sposób zamówienia publiczne dotyczące zakupu 3256 zestawów komputerowych o łącznej wartości ponad 9 mln 590 tys. zł.

Należące do zatrzymanych przez CBA osób firmy dostarczyły sprzęt komputerowy do 16 instytucji i samorządów, m.in. do: Kancelarii Sejmu RP, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a także Urzędu Miasta Poznania, Urzędu Miasta Tychy, Urzędu Miasta Radomia czy Urzędu Miasta Krakowa. Dostawy były realizowane w latach 2012–2016.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku, w prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie śledztwie, ustalili, iż zatrzymani biznesmeni, zgłaszając się do postępowań przetargowych na zakup sprzętu komputerowego prowadzonych przez instytucje państwowe i samorządowe, oferowali zestawy komputerowe oraz komputery przenośne wraz z systemem operacyjnym oraz oprogramowaniem biurowym znanej marki, które nie pochodziły z legalnej dystrybucji. Ustalenia CBA dokonane przy współpracy z wytwórcą oprogramowania wskazują, że certyfikaty autentyczności były podrobione, a klucze nielegalnie generowane.

Dzięki temu, że nie płacili oni za legalne oprogramowanie, oferty biznesmenów były tańsze i bardziej atrakcyjne niż oferty innych dystrybutorów sprzętu komputerowego. Ich firmy były wskazywane i wybierane w przetargach jako najkorzystniejsze cenowo.

Agenci CBA prowadzą czynności procesowe polegające na przeszukaniu 5 miejsc – siedzib firm na terenie województwa mazowieckiego i lubuskiego. 

Zatrzymani przez CBA zostaną przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty dotyczące  m.in. oszustw w celu wyłudzenia zamówień publicznych.  

Sprawa nie jest zakończona, niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 15.03.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry