Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Antykorupcyjna Platforma e-learningowa

Antykorupcyjna Platforma e-learningowa, utworzona w 2014 roku z inicjatywy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zyskuje coraz większe zainteresowanie.

  • Antykorupcyjna Platforma e-learningowa
    Antykorupcyjna Platforma e-learningowa

Elektroniczny system szkoleń antykorupcyjnych jest pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce. Adresowany jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką korupcji i przeciwdziałania jej. Platforma utworzona została w ramach projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Jej głównym celem jest podnoszenie świadomości społecznej w zakresie problematyki zwalczania korupcji, zapobiegania temu zjawisku, jak również przybliżanie sposobów postępowania w przypadku jego zaistnienia w najbliższym otoczeniu. Dostęp do prezentowanych treści jest bezpłatny dla wszystkich użytkowników Platformy.

We wstępnym założeniu projekt miał trwać do listopada 2015 roku. Jednak napływające do CBA liczne sygnały, potwierdzały rosnące  zapotrzebowanie na jego kontynuację.

W pierwszym roku funkcjonowania stronę odwiedziło ponad 22,8 tys. osób, z czego 17,6 tys. ukończyło dostępne szkolenia. Do końca stycznia 2018 roku na Platformie e-learningowej CBA zarejestrowało się blisko 62 tys. użytkowników i liczba ta stale rośnie.

W rezultacie nie tylko przedłużono działanie portalu, ale również w listopadzie 2017 roku wdrożono zmodernizowaną wersję Platformy. System został­ zmodyfikowany i dostosowany do potrzeb użytkowników, a także wzbogacony o najnowsze rozwiązania legislacyjne i organizacyjne w zakresie przeciwdziałania korupcji. Udostępnione są trzy odrębne moduły szkoleniowe:

  • korupcja w administracji publicznej,
  • korupcja w biznesie,
  • przeciwdziałanie korupcji.

Pierwszy moduł, poświęcony tematyce korupcji w administracji publicznej, zawiera informacje na temat prawnych i instytucjonalnych instrumentów walki z korupcją, przepisów antykorupcyjnych oraz metod przeciwdziałania jej. Zawiera również przykłady korupcji, a także wskazówki na temat sposobu postępowania oraz możliwości ograniczania ryzyka jej wystąpienia.

Drugi z modułów prezentuje informacje o funkcjonujących w obrocie prawnym oraz gospodarczym systemowych i instytucjonalnych rozwiązaniach antykorupcyjnych, a także o ekonomicznych skutkach występowania korupcji dla społeczeństwa oraz państwa.

Ostatni moduł prezentuje politykę antykorupcyjną państwa i problematykę whistleblowingu. Przedstawia rolę organizacji pozarządowych w przeciwdziałaniu korupcji oraz badania społeczne związane z tą problematyką. Dostarcza także informacji na temat wpływu korupcji na gospodarkę, społeczeństwo i politykę.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych tematyką przeciwdziałania korupcji, w szczególności urzędników państwowych, przedsiębiorców i studentów do odwiedzenia antykorupcyjnej platformy szkoleniowej.

Do dyspozycji użytkowników portalu szkoleniowego pozostaje Zespół Wsparcia Technicznego Platformy, z którym można się kontaktować w przypadku problemów technicznych, pisząc na adres: pomoc_elearning@cba.gov.pl.

Szkolenia antykorupcyjne dostępne są pod linkiem:

https://www.szkolenia-antykorupcyjne.edu.pl/

 

Opublikowano w dniu 23.02.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry