Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Wzięli 250 tysięcy zł łapówki, wpadli na gorącym uczynku

Działania śledczych z Krakowa pozwoliły zatrzymać cztery osoby. Korupcyjny proceder przy przetargach na atrakcyjne nieruchomości usytuowane między innymi pod Wawelem, został przerwany. Pośrednicy powołujący się na wpływy w samorządzie wpadli na gorącym uczynku przyjęcia setek tysięcy złotych łapówki.

  • Wzięli 250 tysięcy zł łapówki, wpadli na gorącym uczynku
    Wzięli 250 tysięcy zł łapówki, wpadli na gorącym uczynku

Krakowscy funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie Wydział II zatrzymali 4 osoby. Dwóch pośredników, biznesmena i krakowskiego lekarza. Dwie osoby (Robert F., Małgorzata P. – pośrednicy) powoływały się na wpływy w administracji samorządowej. Podczas śledztwa okazało się, że oboje w zamian za łapówki podejmowali się pośrednictwa w załatwianiu najmu lub kupna mieszkań i lokali użytkowych. Wszystkie oferowane przez nich nieruchomości są usytuowane w atrakcyjnych częściach Krakowa, niedaleko rynku i w okolicach Wawelu.

Robert F. i jego wspólniczka Małgorzata P. wielokrotnie powoływali się na wpływy w urzędzie miasta, jednostkach podległych urzędowi miasta w Krakowie oraz Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Podjęli się ustawić przetarg na sprzedaż kamienicy w Krakowie na korzyść lokalnego biznesmena. W zamian zażądali 1,3 miliona złotych korzyści majątkowej. W efekcie dostali 150 tysięcy, które miały być rzekomo przeznaczone na łapówki dla urzędników. Na tym nie koniec. Kolejne 100 tys. zł łapówkarska para przyjęła od tego samego biznesmena, za ustawienie następnego przetargu na atrakcyjną nieruchomość, ogłoszonego przez Wydział Skarbu krakowskiego ratusza. W chwilę później agenci z krakowskiej delegatury CBA zatrzymali trzy osoby uwikłane w korupcyjny proceder. Zostali oni zatrzymani pod jedną z restauracji niedaleko Wawelu. W ramach działań zatrzymano również krakowskiego lekarza. Mężczyzn,a w zamian za korzyść majątkową przekazaną Małgorzacie P. oraz Robertowi F., miał uzyskać od nich pomoc w sprawie przydziału mieszkania komunalnego. Małgorzata P. oraz Robert F. powoływali się przy tym na posiadane wpływy w instytucjach samorządowych.

Agenci przeszukali mieszkania zatrzymanych i pomieszczenia w instytucjach samorządowych, tam zabezpieczono dowody związane ze sprawą. Wszyscy zatrzymani trafili do prokuratury okręgowej w Krakowie, gdzie usłyszeli zarzuty korupcyjne. Planowane są dalsze zatrzymania w tej sprawie. Śledztwo jest rozwojowe i wielowątkowe.

T. Brodowski, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 23.02.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry