Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Chevron ukarany

14 listopada 2007 r. amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zawarła ugodę z Chevron Corporation, na mocy której firma miała zapłacić 25 milionów dolarów grzywny, 3 miliony dolarów w ramach ugody w postępowaniu cywilnym i 2 miliony kary dla Biura Kontroli Dochodów Zagranicznych Departamentu Skarbu.

  • Wykres
    Chevron ukarany

Kary były skutkiem łapówek, jakie Chevron wypłacał w związku z programem "Ropa za Żywność".  Firma była jedną z wielu omijających restrykcje związane z jego funkcjonowaniem.

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję powołującą do życia program "Ropa za Żywność" w celu umożliwienia Irakowi sprzedaży określonej ilości ropy naftowej na rynkach międzynarodowych, pomimo nałożonego na ten kraj embarga po jego inwazji na Kuwejt w 1990 r. W zamian, uzyskane ze sprzedaży fundusze miały zostać przeznaczone na zakup żywności, lekarstw, środków medycznych i innych artykułów na pomoc ludności cywilnej, w którą – na skutek polityki prowadzonej przez Saddama – najbardziej uderzały wprowadzone sankcje. Wg danych ONZ, na program przeznaczono 46 miliardów dolarów, a "za zyski ze sprzedaży ropy naftowej budowano szkoły, kliniki i budynki mieszkalne, utrzymywano sieć elektryczną i infrastrukturę przesyłu ropy, a także usprawniono oczyszczanie i dystrybucję wody" (za Ośrodkiem Informacji ONZ w Warszawie, www.unic.un.org.pl).

Szacuje się jednak, że na 4,5 tysiąca zaangażowanych w program "Ropa za żywność" podmiotów, łapówki płaciło ponad dwa tysiące firm, w tym Daimler Chrysler, Siemens i Volvo. Podejrzewa się, że dzięki nielegalnej sprzedaży ropy Saddam Husajn zarobił ok. 20 miliardów dolarów.

Źródła: http://chevrontoxico.com/news-and-multimedia/chevrons-corruption; http://antykorupcja.edu.pl/index.php?mnu=83&id=1476

 

Opublikowano w dniu 14.11.2017 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

Komentarz (0) dodaj komentarz

  • Brak komentarzy
do góry