Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Już 19 zatrzymanych z grupy przestępczej wyłudzającej VAT

Agenci z Delegatury CBA w Łodzi zatrzymali kolejne 3 osoby w śledztwie dotyczącym m.in. wystawiania i posługiwania się w ramach zorganizowanej grupy przestępczej poświadczającymi nieprawdę fakturami VAT, uszczuplenia należności Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług, a także legalizowania środków pieniężnych pochodzących z przestępstw.

  • Już 19 zatrzymanych z grupy przestępczej wyłudzającej VAT
    Już 19 zatrzymanych z grupy przestępczej wyłudzającej VAT

W Kielcach i Swarzędzu agenci CBA zatrzymali dwóch biznesmenów – członków zarządów spółek z branży tekstylnej i reklamowej oraz pośrednika w handlu fikcyjnymi fakturami VAT.

Wyłudzony przez te osoby VAT może sięgać milionów złotych.

Czynności trwają. W trakcie przeszukań CBA zabezpiecza dokumenty – w tym faktury za wymyślone usługi bądź handel oraz nośniki i dane elektroniczne. Zatrzymane osoby usłyszą zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi.

Początkiem śledztwa w czerwcu br. była operacja specjalna CBA. Funkcjonariusze z łódzkiej Delegatury CBA wpadli na trop przedsiębiorcy, który prowadził szereg spółek handlowych i budowlanych, które jak się okazało, zostały powołane w jednym celu – do wystawiania faktur. Biznesmen został zatrzymany przez agentów CBA w jednej z łódzkich restauracji na gorącym uczynku sprzedaży fikcyjnych faktur VAT.  

Do dziś w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi zarzuty dotyczące m.in. udziału w latach 2014–2017 w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na fikcyjnym obrocie m.in. tekstyliami i wystawianiu nierzetelnych faktur VAT usłyszało 16 podejrzanych: pośredników, pomocników i przedstawicieli spółek. Jeden z zatrzymanych przez CBA przedstawicieli warszawskiej spółki należącej do cudzoziemców miał „wyprać” blisko 25 mln zł „brudnej” gotówki.

Delegatura CBA w Łodzi prowadzi pod nadzorem prokuratury szereg śledztw ws. wyłudzeń podatków – ujawnione straty Skarbu Państwa z tego tytułu sięgają wielu dziesiątek milionów złotych.

To kolejne zatrzymania podejrzanych o udział w łańcuchu fikcyjnych transakcji, służących jedynie zaniżeniu podatków. We wrześniu br. agenci CBA z Łodzi zatrzymali trzy osoby zamieszane w fikcyjny obrót nieruchomością, który był podstawą do wyłudzenia milionów złotych VAT. W sprawie rozpoczętej w listopadzie ub.r. zatrzymaniem w wyniku operacji specjalnej warszawskiego biznesmena Łukasza P. oraz drugiej osoby – organizatora sieci spółek zarejestrowanych w Polsce, na Cyprze i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dokumentujących pozorne transakcje gospodarcze, CBA zatrzymało już 43 osoby. Wśród podejrzanych w tym śledztwie jest Jan C. poseł na Sejm VII Kadencji oraz Artur J. i Krzysztof M., którym postawiono zarzuty dotyczące uszczupleń podatkowych na łączną kwotę ok. 60 mln zł. Z kolei zatrzymany Maksymilian G. usłyszał zarzut sprawstwa kierowniczego w odniesieniu do przestępstw zarzuconych Krzysztofowi M. i Arturowi J.

Prowadzący postępowania funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów w tych śledztwach.

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 8.11.2017 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry