Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Awaria oświetlenia na stadionie West Ham United

3 listopada 1997 r. odbywała się kolejna runda spotkań Premiership, tym razem między dwoma londyńskimi drużynami – West Ham United i Crystal Palace.

  • Boisko piłkarskie
    Boisko piłkarskie

Po 65 minutach, przy remisie 2:2, na stadionie zgasło światło. Technikom udało się je zapalić na kilka sekund, po czym sędzia zmuszony był zakończyć mecz przed czasem. Kibice przekonani, że przyczyną egipskich ciemności była awaria oświetlania, zaczęli opuszczać stadion West Ham United. Później miało się okazać, że winę ponosi nie technika, lecz łapówka wręczona personelowi stadionu. Za sprawą stało trzech mężczyzn: Wai Yuen Liu, Eng Hwa Lim i Chee Kew Ong.

O łapówce dowiedziano się dopiero dwa lata po meczu, w lutym 1999 r., kiedy ponownie próbowano wyłączyć światło, tym razem podczas meczu Carlton Athletic i Liverpoolu. Zainteresowani zaoferowali ochroniarzowi – Rogerowi Firth’owi, łapówkę w wysokości 20 tys. funtów w zamian za wstęp na teren obiektu. Ochroniarz wpadł w sidła policji próbując przekupić kwotą 5 tys. funtów innego członka personelu; wraz z nim wpadło także trzech głównych prowodyrów.

Aresztowani przyznali się do obstawiania wyników meczów w zakładach na Dalekim Wschodzie. Według tamtejszych zwyczajów, gdy mecz zostawał przerwany, bukmacherzy płacili za wynik, jaki utrzymał się do przerwy. Gdyby plan się powiódł, przerwany mecz mógł przynieść im 30 milionów funtów zysku.

Zatrzymanie mężczyzn pozwoliło ustalić, że – bez wzbudzania podejrzeń – wpłynęli oni na jeszcze jeden mecz Premiership – pomiędzy Selhurst Park a Arsenal w grudniu 1997 r.

Sposób działania mężczyzn różnił się od metod stosowanych powszechnie (tj. przekupywania zawodników i sędziów) i miał też  większe szanse powodzenia, ponieważ osoby zaangażowane w rozgrywki nie były niczego świadome.

Jak się okazało, jeden z podejrzanych – Wai Yuen Liu, był nałogowym hazardzistą, który odwiedzając ponad 500 razy kasyno Golden Horseshoe w zachodnim Londynie stracił w nim 120 tys. funtów, zadłużając się po uszy.

Wszyscy oskarżeni otrzymali kary od 18 miesięcy do 4 lat więzienia.

Źródła: onthisfootballday.com; independent.co.uk

 

Opublikowano w dniu 3.11.2017 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry