Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Zatrzymany b. dyrektor kopalni. Korupcja

Katowicka Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowości w Spółce Restrukturyzacji Kopalń S.A. z siedzibą w Bytomiu.

  • Zatrzymany b. dyrektor kopalni. Korupcja
    Zatrzymany b. dyrektor kopalni. Korupcja

Agenci CBA pod Tarnowskimi Górami zatrzymali Bogdana P., do niedawna dyrektora Kopalni Węgla Kamiennego Makoszowy. W okresie objętym śledztwem pełnił także funkcję Zastępcy Dyrektora Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń. Funkcjonariusze przeszukali jego mieszkanie. Zatrzymany zostanie przewieziony do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, gdzie usłyszy zarzuty o charakterze korupcyjnym, m.in. przyjmowania łapówek.

Cała sprawa zaczęła się od własnych ustaleń funkcjonariuszy i późniejszej operacji  specjalnej CBA na parkingu przed centrum handlowym na Śląsku. Funkcjonariusze katowickiej Delegatury CBA zatrzymali w czerwcu br. na gorącym uczynku korupcji Wiceprezesa Zarządu – Dyrektora Biura Likwidacji Kopalń i Ochrony Środowiska Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. Mirosława S. oraz Grzegorza G. prezesa spółki okołogórniczej wykonującej milionowe zlecenia na rzecz SRK.

Do zatrzymania doszło chwilę po tym jak Mirosław S. wziął 30 tys. zł łapówki za preferencyjne traktowanie katowickiej spółki okołogórniczej w przetargach publicznych organizowanych przez Spółkę Restrukturyzacja Kopalń S.A.

Kilka tygodni później agenci CBA zatrzymali Marka C., kierownika zespołu monitorowania procesów likwidacji kopalń  w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Marek C. w zamian za łapówki preferował firmę okołogórniczą, ułatwiając jej uzyskanie zamówień na prace związane z likwidacją kopalń należących do SRK. W toku śledztwa nasi agenci ustalili, że Marek C. oprócz gotówki, dostał do dyspozycji luksusowy samochód osobowy wraz z kartą paliwową. W kilka miesięcy wydał tylko na paliwo 16 tys. zł.

Wobec podejrzanych, zatrzymanych w czerwcu i lipcu br. przez CBA, sąd zdecydował o tymczasowym areszcie.

Śledztwo, prowadzone przez Delegaturę CBA w Katowicach nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Śledczy z CBA nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów.

Piotr Kaczorek, CBA  

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 30.10.2017 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

Zainstaluj wtyczkę Flasha aby zobaczyć odtwarzacz.
do góry