Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty i 5 innych osób aresztowanych

W wyniku operacji specjalnej agenci z lubelskiej Delegatury CBA zatrzymali 6 osób w sprawie o charakterze korupcyjnym, żądania 40 mln zł i powoływania się na wpływy w największych spółkach skarbu państwa. Wśród zatrzymanych jest Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Azoty Marek G., przedstawiciel Grupy Lotos oraz biznesmeni. Sąd uwzględnił wnioski Prokuratury Okręgowej w Warszawie i wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

  • Szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty i 5 innych osób aresztowanych
    Szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty i 5 innych osób aresztowanych

Agenci z lubelskiej delegatury CBA wpadli na trop  przestępczej działalności o charakterze korupcyjnym pracownika gdańskiej Grupy Lotos Aleksandra I. oraz warszawskiego prezesa spółki z branży energetycznej Andrzeja M. Mężczyźni oferowali swoją „pomoc” w załatwieniu gwarantowanych, długoterminowych kontraktów na zakup przez Grupę Lotos biokomponentów, ale oczywiście ta pomoc nie miała być darmowa. 

W zamian za to inwestor, któremu załatwią kontrakty, miał znacząco dokapitalizować spółkę warszawskiego biznesmena i jeszcze dodatkowo przekazywać im prowizję w wysokości ok. 10% od sprzedaży biopaliw do Lotosu.

Podobne modus operandi miało zadziałać przy dostawach rożnego rodzaju półproduktów do Grupy Azoty,  także z pominięciem obowiązujących w spółce procedur. 

Układ z Przewodniczącym Rady Nadzorczej Markiem G. miał zagwarantować powodzenie nielegalnego przedsięwzięcia. Marek G. miał w ramach swoich możliwości nadzorować interes z Grupą Azoty w zamian za około 5% kwoty od wielomilionowych kontraktów.

Do zatrzymań CBA doszło na terenie województw lubelskiego, kujawskiego, pomorskiego i mazowieckiego. Agenci CBA przeszukali pomieszczenia biurowe zajmowane przez podejrzanego Aleksandra I. w siedzibie Lotosu.  Oprócz wymienionych wcześniej osób agenci CBA zatrzymali jeszcze troje innych podejrzanych pomagających w stworzeniu tego układu.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Azoty Marek G. oraz biznesmen Andrzej M. usłyszeli zarzuty dotyczące działania wspólnie i w porozumieniu w 2017 r. i powoływania się  na wpływy w Grupie Azoty SA oraz utwierdzania w przekonaniu o istnieniu tych wpływów poprzez podkreślanie pozycji zawodowej Marka G.

Ustalenia CBA wskazują, że podejrzani podjęli się załatwienia umożliwienia dostaw i zagwarantowania odbioru surowców przez spółki Grupa Azoty SA w zamian za korzyści majątkowe w postaci doinwestowania niewielkiej firmy kwotą 40 mln zł  oraz  dalszy kilkuprocentowy udział w zyskach ze sprzedaży surowców.

Pozostali zatrzymani przez CBA usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zarzuty o podobnym charakterze. Działali wspólnie i w porozumieniu w 2017 r. powołując się  na wpływy w Grupie Lotos SA, podkreślając zatrudnienie Aleksandra  I.  w komórce organizacyjnej zajmującej się przygotowywaniem kontraktów na zakup biokomponentów. Za załatwienie dostaw biokomponentów do Grupy Lotos SA chcieli korzyści majątkowej co najmniej w postaci udziału w zysku z ich sprzedaży.  

Sąd uwzględnił  wnioski Prokuratury Okręgowej  w Warszawie i wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

Piotr Kaczorek, CBA

 

Zobacz artykuł na stronie CBA

Opublikowano w dniu 9.10.2017 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry