Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Areszt dla b. prezesa Rafinerii Jasło. Kolejna odsłona „afery podkarpackiej”

Zatrzymani przez CBA mężczyźni usłyszeli w Śląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzuty korupcyjne – przyjmowania łapówek.

  • Areszt dla b. prezesa Rafinerii Jasło. Kolejna odsłona „afery podkarpackiej”
    Areszt dla b. prezesa Rafinerii Jasło. Kolejna odsłona „afery podkarpackiej”

Korzyści majątkowe trafiały do b. kierownictwa Rafinerii Jasło w zamian za preferencyjne traktowanie jednej ze spółek branży paliwowej w okresie od marca 2000 roku  do listopada 2006 roku.

Ustalenia śledczych wskazują,  że były Prezes – Dyrektor Generalny Rafinerii Jasło S.A., przyjął korzyści majątkowe o łącznej wartości nie mniejszej niż 260 tys. zł od biznesmena z branży paliwowej – podejrzanego w tzw. aferze podkarpackiej.  Usłyszał on także zarzut powoływania się na wpływy w Grupie LOTOS S.A. i podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu dla jednej ze spółek paliwowych korzystnych warunków handlowych z tym podmiotem, za co przyjął co najmniej 10 tys. zł.  

Były Wiceprezes – Dyrektor ds. Handlu i Marketingu Rafinerii Jasło jest podejrzany o przyjęcie co najmniej 40 tys. zł łapówki od tego samego biznesmena. Natomiast były kierownik działu w rafinerii jest podejrzany o przyjęcie korzyści majątkowej o łącznej wartości nie mniejszej niż 37,5 tys. zł.

Decyzją katowickiego sądu były prezes rafinerii trafił na trzy miesiące do aresztu tymczasowego. Wobec pozostałych dwóch podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenia majątkowe w kwocie 40 tys. zł i 50 tys. zł,  zakaz opuszczania kraju, a także  zawieszenie w czynnościach służbowych b. wiceprezesa rafinerii, a obecnie Prezesa Zarządu spółki Lotos Infrastruktura Jasło.

To kolejne zatrzymania w ramach śledztwa dotyczącego m.in. przekroczenia uprawnień, przyjmowania korzyści majątkowych przez Posła na Sejm RP oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Sprawa jest nadal rozwojowa.

Ostatnio, w lipcu br., agenci rzeszowskiej Delegatury CBA zatrzymali pod zarzutem korupcji Bogusława P. – byłego szefa biura poselskiego Jana B.  Wcześniej funkcjonariusze CBA zatrzymali Zbigniewa N. – doradcę ministrów sprawiedliwości, Prokuratora Okręgowego w Rzeszowie w stanie spoczynku, Annę H. – byłą Prokurator Apelacyjną w Rzeszowie oraz inne osoby związane ze sprawą.

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 29.09.2017 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry