Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

73. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia br. przypada 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00 – tzw. godzinie „W”.

  • Powstanie Warszawskie 1944, Źródło: ipn.gov.pl
    Powstanie Warszawskie 1944, Źródło: ipn.gov.pl
  • Plakat akcji Pokaż, że pamiętasz!, Źródło: ipn.gov.pl
    Plakat akcji Pokaż, że pamiętasz!, Źródło: ipn.gov.pl

Celem powstańców było wyzwolenie Warszawy spod niemieckiej okupacji. Planowane na kilka dni Powstanie, upadło po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tysięcy do 18 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej i od 150 tysięcy do 180 tysięcy ludności cywilnej. Mimo klęski militarnej Powstania, miało ono wielkie znaczenie pod względem politycznym, stanowiąc wyraz dążenia do odzyskania niepodległości.

Zarówno w Warszawie, jak i w całym kraju zaplanowano uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania. W stolicy oficjalne obchody z udziałem władz państwowych rozpoczęto 31 lipca.

W związku z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej skierowało do młodzieży w całej Polsce apel o zaopiekowanie się grobami powstańców w swoich regionach. 1 sierpnia rozpoczyna się akcja „Pokaż, że pamiętasz!”, której celem jest zachowanie pamięci o uczestnikach Powstania i jego świadkach. Instytut zachęca do odnajdowania grobów – przede wszystkim tych zaniedbanych i pozostawionych bez pamięci. Inicjatywa ma przyczynić się do stworzenia rejestru grobów powstańców warszawskich.

Co roku, 1 sierpnia o godzinie 17:00 – w godzinie "W” uruchamiane są syreny alarmowe, a Warszawa zatrzymuje się w miejscu, by uczcić ten moment.

Więcej informacji na temat uroczystości upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego dostępnych jest na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Redakcja Serwisu antykorupcja.gov.pl włącza się niniejszym w obchody tego doniosłego wydarzenia.

Źródła: ipn.gov.pl, pamiec.pl

 

Opublikowano w dniu 1.08.2017 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry