Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Pilotażowy program UOKiK dotyczący sygnalistów

10 kwietnia 2017 r. ruszył pilotażowy program Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczący pozyskiwania informacji od tzw. sygnalistów, osób, które ujawniają wykroczenia popełniane w swoim miejscu pracy lub środowisku zawodowym.

Wszyscy, którzy posiadają informacje o praktykach ograniczających konkurencję mogą skontaktować się z UOKiK pod numerem telefonu 22 55 60 500 lub adresem sygnalista@uokik.gov.pl.

Według Marka Niechciała, prezesa UOKiK, jednym z najważniejszych zadań urzędu jest zwiększenie wykrywalności zmów. Stąd też potrzeba wprowadzenia nowych narzędzi mających poprawić skuteczność działania UOKiK. Instytucja sygnalistów ma być jednym z nich. Chodzi o anonimowe informacje od osób, które posiadają wiedzę o niedozwolonych działaniach. W tym celu został uruchomiony numer telefonu i adres mejlowy, pod którymi można przekazać wiedzę o praktykach ograniczających konkurencję.

UOKiK prowadzi również prace nad zmianami przepisów, które wprowadzą na trwałe instytucję sygnalistów do prawa antymonopolowego. Takie regulacje istnieją m.in. w Niemczech, na Słowacji i Węgrzech. Dużą wagę przykłada się tam do ochrony danych informatorów. Warto również wspomnieć, że w połowie marca Komisja Europejska wprowadziła narzędzie umożliwiające anonimowe powiadomienia o zmowie.

Wszystkie dane na temat programu dla sygnalistów znajdują się na nowo utworzonej stronie konkurencja.uokik.gov.pl . Znajdują się tam informacje m.in. o tym, jakie działania mogą naruszać prawo, rozstrzygnięcia, które może wydać urząd, a także dotyczące programu łagodzenia kar (leniency).

Źródło: https://uokik.gov.pl

Opublikowano w dniu 22.04.2017 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry