Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Hojni przyjaciele księgowego Watykanu

Wysoki dostojnik Watykanu, prałat Nunzio Scarano, któremu rok temu postawiono zarzut wywozu 20 milionów euro ze Szwajcarii, został ponownie oskarżony, tym razem o pranie milionów euro poprzez Bank Watykanu.

Oprócz Scorano oskarżono też jego przyjaciela, ojca Luigi Noliego. Śledztwem objęto kilkadziesiąt innych osób.

Scarano był księgowym Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej, która zarządza nieruchomościami i finansami Stolicy Apostolskiej. Według agencji Reutera, po ponad rocznym śledztwie policja jest przekonana, że pieniądze próbowano wyprać poprzez fałszywe darowizny. Agencja opisuje mechanizm procederu, który według policji rozpoczynał się z chwilą podziału gotówki wśród 50 osób. Każda z obdarowanych osób oddawała mu czek bankierski z jednego z włoskich banków (wystawcą czeku bankierskiego jest bank, który obciąża konto nabywcy, w tym wypadku jednego z przyjaciół księgowego; natomiast przy czeku osobistym wystawcą jest wskazana imiennie osoba). Następnie Scarano realizował czeki spłacając nimi hipotekę wartego około 1,7 miliona euro mieszkania. Jak podali śledczy, w jego apartamencie znajdowały się dzieła sztuki warte kolejne 6 milionów euro.

Instytut Dzieł Religijnych (Istituto per le Opere di Religione – IOR), znany jako Bank Watykanu, uznany został przez miesięcznik „Forbes” za najbardziej tajny bank świata.

26 czerwca 2013 roku papież Franciszek powołał komisję do zbadania korupcji w Banku Watykanu. Nastąpiło to wkrótce po rozpoczęciu śledztwa w sprawie prania pieniędzy z udziałem monsignore Nunzio  Scarano.  Pięcioosobowa komisja miała zająć się sytuacją prawną banku w odniesieniu do prawa cywilnego i kanonicznego oraz  badaniem jego działalności. Jak podano na stronach catholicculture.org, decyzja miała służyć skuteczniejszemu wypełnianiu misji Kościoła. Pracownicy banku otrzymali polecenie ścisłej współpracy z prowadzącymi śledztwo.

Źródła:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2349008/Pope-Francis-launches-inquiry-Vatican-bank-wake-corruption-money-laundering-scandals.html

http://www.catholicculture.org/news/

http://www.reuters.com/article/2013/05/22/us-vatican-finances-idUSBRE94L0UB20130522

http://www.catholicnewsagency.com/news/vaticans-financial-intelligence-unit-nets-suspicious-activity/

http://vaticaninsider.lastampa.it/en/the-vatican/detail/articolo/aif-ior-rene-bruelhart-25034/

http://www.forbes.com/sites/realspin/2012/06/26/the-vatican-bank-the-most-secret-bank-in-the-world/

http://www.globalpost.com/dispatch/news/the-canadian-press/130522/vatican-releases-1st-report-financial-watchdog-several-trans

http://www.antykorupcja.gov.pl/ak/import/aktualnosci/10004,Pranie-w-Watykanie.html

http://www.reuters.com/article/2014/01/21/us-vatican-bank-monsignor

http://www.rp.pl/artykul/1080890.html?print=tak&p=0

 

do góry