Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie można zwalczyć korupcji w organach ścigania

Alaric Bonthron, szef wydziału antykorupcyjnego Scotland Yardu, w wywiadzie dla „The Independent” przyznał, że wyeliminowanie korupcji w szeregach policji jest niemożliwe, a infiltracja przez grupy przestępcze stanowi dla niej ogromne wyzwanie.

Zaprzeczył jednocześnie, że policja jest przeżarta korupcją.

Z tajnego raportu Metropolitalnej Służby Policyjnej (ang. Metropolitan Police, Met, Scotland Yard), do którego dotarł dziennik ma wynikać, że wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych kontrolowały gangi. Kryminaliści mieli wejścia m.in. w Urzędzie Skarbowym i Celnym Jej Królewskiej Mości (ang. HM Revenue & Customs); Koronnej Służbie Prokuratorskiej (ang. Crown Prosecution Service); policji i służbie więziennej, a także wśród sędziów, prawników i członków ławy przysięgłych.

Jak podawał portal antykorupcja.gov.pl, według ujawnionego w ostatnim czasie raportu, przed dekadą Scotland Yard był na wskroś skorumpowany, a przestępcze gangi mogły łatwo przekupywać funkcjonariuszy. Przestępcy mieli dostęp do tajnych informacji w toczących się śledztwach i specjalistycznych technik w nich stosowanych. Taka wiedza nie pozwalała prokuraturze i policji zakończyć sukcesem większości śledztw przeciw zorganizowanej przestępczości – informuje „The Independent”.

Dodatkowo niszczono dowody w sprawach karnych. Gazeta cytuje jednego z informatorów, według którego każdy z oskarżonych mógł przekazać 15 tysięcy funtów na specjalny fundusz, z którego wypłacano łapówki w zamian za niszczenie dowodów. Z więzienia można było się wykupić za 50 tysięcy funtów.

Źródła:

http://www.independent.co.uk/news/uk/crime/exclusive-police-corruption-cannot-be-eliminated-admits-head-of-specialmet-unit-following-independent-stories-9070682.html

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2542460/Police-never-free-corruption-admits-Scotland-Yard-chief.html

do góry