Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przestępcy kontrolowali brytyjski wymiar sprawiedliwości

Wielka Brytania jest w szoku po ujawnieniu przez „The Independent”, że najważniejsze brytyjskie instytucje mogły być infiltrowane przez przestępców.

Z tajnego raportu Metropolitalnej Służby Policyjnej (ang. Metropolitan Police, Met, Scotland Yard), do którego dotarł dziennik ma wynikać, że wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych kontrolowały gangi. Kryminaliści mieli wejścia m.in. w Urzędzie Skarbowym i Celnym Jej Królewskiej Mości (ang. HM Revenue & Customs); Koronnej Służbie Prokuratorskiej (ang. Crown Prosecution Service); policji i służbie więziennej, a także wśród sędziów, prawników i członków ławy przysięgłych.

Okazało się, że przed dekadą Scotland Yard był na wskroś skorumpowany, a przestępcze gangi mogły łatwo przekupywać funkcjonariuszy. Przestępcy mieli dostęp do tajnych informacji w toczących się śledztwach i specjalistycznych technik w nich stosowanych. Taka wiedza nie pozwalała prokuraturze i policji zakończyć sukcesem większości śledztw przeciw zorganizowanej przestępczości – informuje „The Independent”. Dodatkowo niszczono dowody w sprawach karnych. Gazeta cytuje jednego z informatorów, według którego każdy z oskarżonych mógł wpłacić 15 tysięcy funtów na specjalny fundusz, z którego wypłacano łapówki w zamian za niszczenie dowodów. Z więzienia można było się wykupić za 50 tysięcy funtów.

Tak było w przypadku grupy przestępczej kierowanej przez Davida Hunta, którego wiąże się z procederem prania pieniędzy, oszustwami i przestępstwami przeciwko życiu i zdrowiu. Podczas kilkudziesięcioletniej działalności Hunt trafił przed oblicze sądu po raz pierwszy dopiero w lipcu 2013 roku. Przyczynił się do tego dziennikarz śledczy Michael Gillard – donosi „The Guardian”. Gillard pisał m.in. o nielegalnym zakupie ziemi pod Olympic Park, później wygrał proces o zniesławienie wytoczony przez Hunta.

W ostatnich dniach nazwisko Hunta znowu pojawia się w prasie. Jest to efekt ujawnienia policyjnej operacji o kryptonimie „Tyberiusz”, która pokazała olbrzymią skalę infiltracji wymiaru sprawiedliwości i największy kryzys w brytyjskiej policji od czasu jej powstania.

 

Źródła:

http://www.dailymail.co.uk/debate/article-2357977/A-vicious-crime-boss-corrupt-police-cronies-scandal-buried-ever.html http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/the-corruption-of-britain-uks-key-institutions-infiltrated-by-criminals-9052617.html

http://www.independent.co.uk/news/uk/crime/exclusive-scotland-yards-rotten-core-police-failed-to-address-endemic-corruption-9050224.html

http://www.dailymail.co.uk/debate/article-2357977/A-vicious-crime-boss-corrupt-police-cronies-scandal-buried-ever.html

http://www.theguardian.com/world/2013/jul/04/criminal-boss-libel-case-journalist

 

 

do góry