Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Indie anulują umowę na śmigłowce dla VIP-ów

1 stycznia indyjskie Ministerstwo Obrony niespodziewanie poinformowało o unieważnieniu kontraktu na dostawę śmigłowców przeznaczonych do transportu VIP-ów.

Krok ten uzasadniono narastającą falą doniesień na temat korupcji mającej mieć miejsce przy okazji zawierania umowy.

Podpisany w 2010 roku kontrakt o wartości 556 milionów euro zawarty został z angielsko-włoskim koncernem zbrojeniowym AgustaWestland i dotyczył dostarczenia 12 luksusowo wyposażonych śmigłowców na potrzeby transportu najwyższych rangą osób w państwie. Trzy lata później włoscy śledczy w związku z korupcyjnymi podejrzeniami wszczęli dochodzenie mające dać odpowiedź, czy przedstawiciele spółki nie wspomagali się w walce o kontrakt łapówkami.

Postępowanie zaowocowało zatrzymaniem prezesa spółki Finmeccanica, do której należy AgustaWestland. Łapówki wypłacone przy okazji walki o kontrakt miały sięgnąć 10 procent jego wartości. Także audyt przeprowadzony przez indyjski organ kontroli wykazał szereg odstępstw od procedury zamówień publicznych. W tym samym roku indyjskie władze zadecydowały o wstrzymaniu realizacji umowy.

Nagła decyzja resortu obrony odczytywana jest jako umotywowana politycznie. W 2014 roku rząd premiera Manmohana Singha czekają wybory, a skandal ze śmigłowcami dla VIP-ów jest jednym z wielu, które rzucają się cieniem na jego kadencję. Wszystko zaś wskazuje na to, że korupcja będzie jednym z głównych tematów nadchodzącej kampanii.

 

Źródła:

http://www.ft.com/cms/s/0/d48180f4-72eb-11e3-b05b-00144feabdc0.html

http://www.bloomberg.com/news/2014-01-01/india-terminates-753-million-agustawestland-helicopter-contract.html

 

do góry