Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

SFO odpuszcza

Jedna z największych spraw prowadzonych przez brytyjski Urząd ds. Poważnych Przestępstw Gospodarczych (Serious Fraud Office – SFO), w której oskarżonym był przyjaciel Tony’ego Blaira, została umorzona 10 grudnia 2013 roku.

Serwis independent.co.uk podał, że odstąpienie od oskarżenia nastąpiło po interwencji wicepremiera Bahrajnu i wycofania się kluczowych świadków.

Wcześniej Victorowi Dahdaleh zarzucano, że wręczył dyrektorom spółki Aluminium Bahrain (Alba), w tym członkom bahrajńskiej rodziny królewskiej 39 milionów funtów łapówki dla zabezpieczenia miliardowego kontraktu.

Dahdaleh, biznesmen, filantrop, członek zarządu William J. Clinton Foundation został aresztowany przez SFO 24 października 2011 roku. Postawiono mu zarzuty korupcji w związku z kontraktem amerykańskiej firmy Alcoa Inc., dostarczającej surowce z Australii do Bahrajnu i zawyżania płatności na szkodę przedsiębiorstwa kontrolowanego przez rodzinę królewską - Aluminium Bahrain B.S.C. w skrócie (Alba).

Na oficjalnej stronie SFO podawało, że biznesmen posiadający brytyjskie i kanadyjskie obywatelstwo miał przekupić przedstawicieli Alba. Oskarżenie dotyczyło lat 2001-2005. Śledztwo rozpoczęto w 2009 roku we współpracy z władzami Szwajcarii, amerykańskiego Departamentu Stanu i wydziału zwalczania korupcji zagranicznej londyńskiej policji.

Przedstawiciel biznesmena stwierdził, że Dahdaleh jest przekonany, iż śledztwo w sprawie było prowadzone nieudolnie, a on sam nie zrobił nic sprzecznego z prawem.

Gazeta „The Independent” w wydaniu internetowym z 10 grudnia 2013 roku przypomina, że 7 lat temu SFO było zmuszone przez ówczesnego premiera Tony’ego Blaira do zaniechania śledztwa w sprawie możliwej korupcji BAE Systems.

 

Źródła:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2052940/Victor-Dahdaleh-Friend-Tony-Blair-Lord-Mandelson-charged-SFO-700m-fraud.html
http://www.telegraph.co.uk/news/politics/8846813/Billionaire-labour-donor-charged-over-600m-fraud.html
http://www.sfo.gov.uk/press-room/latest-press-releases/press-releases-2011/victor-dahdaleh-charged-with-bribery.aspx
http://www.victordahdaleh.com/news/view/victor-dahdaleh-to-fight-bribery-charges

http://www.sfo.gov.uk/press-room/latest-press-releases/press-releases-2013/statement-r-v--dahdaleh.aspx

http://www.independent.co.uk/news/business/news/victor-dahdaleh-corruption-case-billionaires-fraud-trial-collapses-after-key-sfo-witnesses-refuse-to-give-evidence-8995972.html

do góry