Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Porządki Kim Dzong-Una

Wpływowy wuj przywódcy Korei Północnej Kim Dzong-Una, Dzang Song-Tek, został oskarżony o korupcję. Bez precedensu był fakt, że moment jego zatrzymania przez umundurowanych funkcjonariuszy i wyprowadzenia z sali obrad pokazała miejscowa telewizja.

Koreańska państwowa agencja informacyjna KCNA poinformowała, że ciążą na nim zarzuty nie tylko łapownictwa, ale kobieciarstwa, przyjmowania narkotyków oraz, że zainteresowany był on wyłącznie budową własnej, rozłamowej frakcji w szeregach rządzącej partii komunistycznej. W związku z powyższym, za działalność kontrrewolucyjną i przestępczą został usunięty z partii oraz pozbawiony wszelkich stanowisk państwowych.

Dzang Song-Tek do niedawna uważany był za szarą eminencję w Pjongjangu i mentora nowego koreańskiego przywódcy. Piastował m.in. funkcję wiceprzewodniczącego Narodowej Komisji Obrony. Jego zatrzymanie interpretowane jest jako kolejny etap konsolidacji władzy przez Kim Dzong-Una i usuwanie wszystkich rzeczywistych i domniemanych rywali. W tym kontekście nie mniej znaczące jest, że sprawę nagłośniła i zrelacjonowała telewizja, co miało tym bardziej upokorzyć oskarżonego.


Źródła:

http://articles.economictimes.indiatimes.com/2013-12-09/news/44990483_1_kim-jong-un-jang-song-thaek-powerful-uncle

http://www.smh.com.au/world/now-you-see-him-now-you-dont-kim-jonguns-uncle-purged-from-records-and-dragged-from-auditorium-20131210-hv51v.html

do góry